V Irsku budou vyžadovat registrace dronů s vahou nad 1 kg
Registrace dronů, vůbec první svého druhu v Evropě, budou v Irsku platné již od 21. prosince. Uvedl tak ředitel bezpečnostních regulací Irského úřadu pro letectví (IAA), Ralph James.
Každý dron nebo dálkově ovládaný letoun těžší než 1 kilogram bude muset být přihlášen. Pro představu, do této kategorie spadají například drony Phantom 2 a 3, avšak například kvadrokoptéra Parrot Bebop váží kolem 400 g, takže se povinným registracím vyhne. Nové právní předpisy se budou vztahovat také na modely letadel.
James řekl, že úřad vyvinul také novou aplikaci jako součást registru. Ta bude mít za účel informovat piloty o zakázaných letových zónách. Odhaduje se, že v Irsku létá okolo 5 tisíc dronů, avšak jedná se také o vůbec nejoblíbenější hračku letošních přání k Vánocům.
Pravidla a jejich dodržování
IAA také vydal sérii směrnic. Majitelé dronů, kteří létají rekreačně, musí tato pravidla respektovat. Pokud však chtějí drony využívat pro komerční, vládní nebo výzkumné účely, musí vlastnit povolení od IAA.
Každopádně James také prohlásil, že nový registr společně s aplikací bude “snadný, realistický a přijatelný” a měl by být vzorem pro Evropu. James zároveň podporuje také myšlenku, že by se Irsko mohlo stát centrem droního průmyslu.
Obavy o soukromí
Zachování soukromí bylo jednou z největších obav veřejnosti. Úřad IAA spolupracuje s policií (Garda) a komisařem pro ochranu osobních údajů na “celkovém vládním přístupu” k využití dronů.
Použití takzvaného “geofencingu”, tedy virtuálního oplocení, k zajištění toho, aby se drony nedostaly tam kam nemají (oblasti, kde by mohly rušit zvěř a rostlinstvo, napadat soukromí nebo ohrozit bezpečnost) byly také předmětem jednání.
Ředitel vzdělávání u firmy dji.com, Romeo Durscher, řekl, že tyto oblasti by mohly být ohraničeny pomocí GPS souřadnic, což by poskytlo příležitost pro “bezpečnou integraci” technologie.
Drony již nejsou pouze součástí armády
“Je potřeba změnit názor veřejnosti na drony,” řekl Durscher. Veřejnost je totiž stále vnímá jako armádní stroje vyvinuté pro zabíjení, avšak neuvědomuje si, že pod slovem dron se skrývají také hračky dostupné již od pár tisíc.
I když jsou armádní drony stále součástí armádního průmyslu, Durscher a další řečníci na Drones Data X konferenci poukázali také na to, že mnoho dnes již běžných technologií bylo původně vyvinuto pro armádu.
“Vzdělání a inteligentní legislativa je pro droní průmysl velmi důležitá,” řekl Durscher, který dříve pracoval pro NASA v Kalifornii.
Uvidíme tedy, jestli se Irskem inspirují také další země. Například v USA již také schválili povinné registrace dronů, avšak napříč státy létají sta-tisíce dronů. Proto zde bude situace trochu komplikovanější.
Zdroj: irishtimes.com