3D mapování Sochy Krista Spasitele

| Petr Minařík

Drony nám dávají možnost splnit věci, které dříve nebyly možné. Pix4D společně s Aeryon Labs Inc. a PUC univerzitou Rio de Janeiro zrekonstruovali první přesný 3D model brazilského nejdůležitějšího monumentu: Sochy Krista Spasitele v Rio de Janeiru.

3d mapování sochy krista

Dron zachycující snímky sochy Krista. | Zdroj: Pix4D

Socha Krista Spasitele je brazilská nejvýznamnější památka. Nachází se na vrcholu 700 metrů vysoké hory Corcovado. Socha se tyčí nad Rio de Janeirem ve výšce 38 metrů a s rozpětím ramen 28 metrů. Přesná 3D rekonstrukce nebyla dodnes možná. Díky dronu Scout od firmy Aeryon se týmu podařilo získat obrázky s vysokým rozlišením pro počítačový model.

Tento projekt zabral roky čekání, mnoho měsíců plánování a spolupráce napříč několika časovým zónám, abychom získali všechny potřebné technologie do Ria.“ Poznamenal Dave Kroetsch, prezident a generální ředitel firmy Aeryon.„Jsme rádi, že jsme se podíleli a že byl dron firmy Aeryon nápomocný při vytváření prvního přesného modelu památky Sochy Krista Spasitele.“

Více než 3500 snímků

Data byla na místě shromažďována šest po sobě jdoucích dní ke konci října. Hlavní výzvou získávání dat bylo měnící se počasí, omezený čas pro sběr dat (lety mohly být prováděny pouze před a po návštěvních hodinách) a nekonzistentní světelné podmínky (stíny brzo ráno a pozdě večer). Během 19 desetiminutových letů bylo pořízeno dohromady 3 584 snímků.

mapování sochy krista

Výsledný 3D model | Zdroj: Pix4D

V Pix4Dmapper Pro (desktop software) bylo použito 2090 obrázků pro převod na 3D model. Rekonstrukce byla rozdělena do tří hlavních projektů (socha, základna a okolí) a devíti podprojektů, které měly pomoci zvládnout odchylky v pořízených snímcích.

“Vytváření prvního přesného 3D modelu tak proslulé sochy s naším software je skvělý způsob k předvedení, jakých výsledků může technologie zpracování obrázků dosáhnout. Těchto výsledků by s pomocí tradičních technologií nebylo možno docílit.“ Řekl Christoph Strecha, generální ředitel a zakladatel Pix4D. „Se složitými detaily, byla socha také perfektní příležitostí k otestování naší nové 3D texturované sítě.“

Zdroj: blog.parrot.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, Kvadrokoptéra

Komentáře (0)Vstup do diskuse