Dosah vysílačky kvadrokoptéry T2M Spyrit

| Igor Vlahovič

Dalším údaj, který mne modelu T2M Spyrit zajímal, byl reálný dosah vysílače tohoto modelu. Návod říká, že se dosah pohybuje od 50 do 100 metrů. Zajímavý údaj. Jak je to však ve skutečnosti?

Záběr z testování dosahu vysílačky kvadrokoptéry T2M Spyrit | Zdroj: droncentrum

Záběr z testování dosahu vysílačky kvadrokoptéry T2M Spyrit | Zdroj: droncentrum

Výběr správného místa – první krok k úspěchu

Pro tento test byl potřeba opět volný prostor. Nejlépe asfaltová cesta, která bude sloužit jako orientace při letu a nebyl na ní provoz. Nakonec jsme vybrali příjezdovou cestu na Žuráň. Po obou stranách bylo pole.

Let probíhal ve výšce cca 15 metrů a méně. Aby byl test bezpečný a model pod kontrolou, kolega jej sledoval po celou dobu letu. Sledoval jej také z důvodu, aby se model při náhodném přistání v obilí neztratil. Já jsem byl na místě vzletu a po pár metrech jsem neměl absolutně jasnou informaci, jak daleko se model nachází.

S modelem jsem se snažil držet celou dobu nad cestou, ale kvůli mírnému větru to nebylo až tak lehké. Kvadrokoptéra T2M Spyrit dokáže s větrem bojovat díky větším výchylkám. Snažil jsem se model sledovat, ale jak se ode mne model vzdaloval, byl vidět čím dál tím méně.

Náhlý výpadek a pád

Již v půlce konečné délky trasy, kde model ztratil signál a spadl do pole, jsem model sice viděl, ale neměl jsem možnost zjistit jeho orientaci. Pouze při větším pohybu vpravo a vlevo jsem byl schopen odhadnout, na jakou stranu je natočen předek modelu.

Nakonec jsem viděl Spyrit jako malou tečku na nebi. Oproti tmavému pozadí byl ještě vidět. Pak jsem však viděl, jak model prudce uhnul vpravo a pak zmizel v poli. To jsem již zřejmě vylétl z řídícího signálu.

Podle Google Maps jsme změřili vzdálenost a ukázal se nám údaj 140metrů, což je velmi slušné zjištění.

Ale k čemu je mi takový dosah, když reálně vidím model včetně orientace do 20ti metrů? Pak již ztrácím orientaci a riskuji ztrátu modelu samotného. Nicméně existuje slušná rezerva na řízení tak malého modelu.

Video z testu můžete vidět níže:

 

Komentáře (0)Vstup do diskuse