Japonsko zpřísnilo regulace dronů

| Petr Minařík

O tom, že Japonsko plánuje zpřísnit regulace jsme psali již v říjnu. Nové regulace letů s drony a bezpilotními letouny nabyly své účinnosti již minulý čtvrtek navzdory strachu z možných negativních efektů, jako je například zpomalení inovací a dopad na majitele dronů.

Ilustrační foto - Tokio, hlavní město Japonska | Zdroj: droncentrum

Ilustrační foto – Tokio, hlavní město Japonska | Zdroj: droncentrum

Obsah nových regulací

Nově mají Japonci zakázáno létat s drony těžšími více než 200 g v osídlených oblastech. Omezena byla také maximální výška letu na 150 m nad úrovní terénu. Přibyly také zakázané letové zóny blízko letišť. Ministerstvo dopravy sice bude vydávat různé výjimky, avšak všechny žádosti budou posuzovány individuálně podobně jako v USA.

Omezení dále vyžadují, aby byly drony ovládány minimálně 30 metrů od lidí, budov a automobilů. Zákaz používání dronů se vztahuje také na místa, kde se pohybuje větší množství lidí (například na festivalech a exhibicích).

Za porušení výše uvedených regulací hrozí pokuta ve výši ¥500 000, což odpovídá zhruba 100 000 Kč.

Právo naopak povoluje použít drony pro zvláštní případy, jako je například hledání pohřešovaných nebo stíhaných osob.

V samostatném návrhu je žádost na zakázání letu dronů nad určenými prostory, jako je například kancelář premiéra vlády, Imperial Palace nebo jaderné elektrárny. Tento návrh prošel dolní komorou již 9. července, avšak nyní se čeká na schválení horní komorou.

Proč tolik regulací?

Logicky se nabízí otázka, proč Japonci najednou regulují drony, když dříve byla pravidla velmi volná. V Japonsku se totiž objevil případ, kdy dron s radioaktivním materiálem přistál na střeše premiéra vlády. Automaticky vzrostly obavy o bezpečnost a vláda začala podnikat potřebné kroky k regulacím. Jaké dopady však budou regulace mít, ukáže až čas.

Zdroj: japantimes.co.jp

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse