Jedinečná hexakoptéra CyPhy LVL 1

| Petr Minařík

Společnost CyPhy Works rozběhla kampaň na serveru Kickstarter. Kampaň pojede až do 17. června a jejím cílem je nastřádat čtvrt milionu dolarů (tedy asi 6 milionů Kč), aby společnost mohla přivést hexakoptéru CyPhy LVL 1 na trh.

Hexakoptéra CyPhy LVL 1 | Zdroj: dronelife.com

Hexakoptéra CyPhy LVL 1 | Zdroj: dronelife.com

Tradičně se firma CyPhy Works orientuje na drony s využitím v průmyslu a armádě, avšak nyní vyvinula novou technologii. Výkonná ředitelka Helen Greiner věří, že tato technologie přivede na trh nový typ dronu. „Myslíme si, že se mnoho lidí o dronech naučilo již docela dost a chceme tedy nabídnout dron s bohatými funkcemi za přívětivou cenu,“ řekla Greiner v rozhovoru pro Dronelife.

Vlastnosti

Hexakoptéra CyPhy LVL 1 nese cenovku 12 tisíc korun a otevírá zcela nový úhel průmyslu komerčních dronů – a to doslova.

Motory umístěny pod úhlem

Motory hexakoptéry jsou situovány pod úhlem. Díky tomu může dron letět zcela rovně (aniž by se nakláněl) – a to za všech okolností.

Demonstrace rovného letu hexakoptéry CyPhy LVL 1 | Zdroj: kickstarter.com – CyPhy LVL 1

Současné modely spotřebních dronů se musí během změny směru letu mírně naklonit. Nakloněné motory dronu CyPhy LVL 1 tento fakt vyvažují, takže dron (a hlavně kamera) zůstávají během letu rovně.

Stabilní obraz

Spolu se software pro zpracování obrazu, vytvářejí motory extrémně stabilní fotografie, a proto zde není potřeba stabilizace. Místo toho je kamera umístěna zepředu přímo na dronu.

Zabudovaná kamera hexakoptéry CyPhy LVL 1 | Zdroj: kickstarter.com - CyPhy LVL 1

Zabudovaná kamera hexakoptéry CyPhy LVL 1 | Zdroj: kickstarter.com – CyPhy LVL 1

Doba letu

„Nepotřebujeme stabilizaci, protože poletíte vždycky rovně,“ řekla Greiner. „Žádná stabilizace znamená, že není potřeba podvozek, z čehož plyne menší váha. Samozřejmě to také znamená delší dobu letu. Nyní se CyPhy LVL 1 udrží ve vzduchu 20 minut, ale myslíme si, že tuto dobu ještě prodloužíme.“

Ovládání

Hexakoptéra také nabízí zcela novou technologii řízení. Použití iOS nebo Android zařízení sice není nový koncept, avšak řídící režim „Swipe to Fly“ ano.

Ovládání pomocí systému "Swipe to Fly" | Zdroj: kickstarter.com - CyPhy LVL 1

Ovládání pomocí systému „Swipe to Fly“ | Zdroj: kickstarter.com – CyPhy LVL 1

„Lidé už vědí, jak používat smartphone,“ vysvětluje Greiner. „Chtěli jsme našim uživatelům poskytnout možnost, dívat se na real time video přímo z dronu a udělat ovládání tak intuitivní, jako je manipulace s obrázkem.“

Řízení dronu je stejné, jako zoomovat obrázek nebo mapu. Pokud chcete letět například doleva, stačí prstem po obrazovce přejet zleva doprava. Takto jednoduše lze tento dron ovládat.

Funkce Geo-Fence

Naučit řídit dron výše popsaným způsobem chce tréning. Proto firma CyPhy Works přidala funkci Geo-Fence. Ta vám umožní fyzicky odkrokovat oblast, ve které chcete létat. Nastavíte si také „dno“ a strop, takže se nemusíte obávat, že byste třeba vletěli do nějaké zakázané letové zóny.

Funkce Geo-Fence | Zdroj: kickstarter.com – CyPhy LVL 1

Budoucnost projektu

Je jasné, že LVL 1 je zcela nový způsob, jak pohlížet na spotřební drony, které, jak Greiner říká, jsou důvodem, proč se firma rozhodla právě pro Kickstarter.

„Chceme vybudovat komunitu, podpořit síť lidí a mít také lidi, kteří nám pomůžou dron testovat, než jej začneme masově vyrábět,“ řekla. Software dronu bude open source, takže si jej budou moci uživatelé i upravit.

Kampaň na Kickstarteru sice již nějakou dobu běží, avšak i tak můžete stále posílat příspěvky na další vývoj tohoto dronu. Prodej dronu se očekává v únoru příštího roku.

Video Player
 
 
 
 
 

Zdroj: dronelife.com

Komentáře (0)Vstup do diskuse