GRTgaz využívá drony pro inspekce plynových potrubí

| Petr Minařík

Jedna z největších evropských firem pro distribuci zemního plynu, GRTgaz, hledá technologii dronů, která by jí pomáhala zajistit bezpečnost a provoz plynových potrubí.

Kvadrokoptéra MD4-1000 firmy Microdrones, kterou využívá společnost Air Marine pro inspekce | Zdroj: microdrones.com

Kvadrokoptéra MD4-1000 firmy Microdrones, kterou využívá společnost Air Marine pro inspekce | Zdroj: microdrones.com

Francouzská společnost GRTgaz oznámila najmutí francouzské společnosti Air Marine, aby vedla měsíční inspekce více než 80 kilometrů dlouhých plynových tras. Podle tiskové zprávy se budou první inspekce uskutečnila v průběhu minulých několika měsíců v jihozápadní Francii. Bylo potvrzeno, že se toto inovativní řešení vyplatí.

Velký posun kupředu

GRTgaz doufá, že dohled pomocí dronů poskytne efektivnější inspekci v hustě zalesněných a odlehlých oblastech. Společnost, která vlastní a obsluhuje asi 32 tisíc km podzemních potrubí doufá, že díky firmě Air Marine doplní svoje současné pozemní monitorovací systémy i o toto vzdušné řešení.

Společnost GRTgaz si vybrala Air Marine hlavně proto, že má tato firma zkušenosti s lety mimo přímou vizuální viditelnost. Představitelé společnosti tvrdí, že je tento program vůbec první svého druhu od dob předělání francouzských regulací dronů z roku 2012.

Během každého nasazení, využívá Air Marine dva piloty – jednoho, který pilotuje a druhého pro analýzu dat. Všechna letová data jsou posléze integrována do speciálního rozhraní vyvinutého firmou Air Marine.

Do dronů investovala i společnost GDF Suez

Tento dodavatel zemního plynu je poslední z několika evropských společností, který využívá drony pro inspekce infrastruktury. V dubnu tohoto roku, oznámilafrancouzská společnost GDF Suez podobné partnerství s firmou Redbird, která monitoruje infrastruktury zemního plynu. Dceřiná společnost firmy GDF Suez tehdy investovala 53 milionů korun do Redbirdu, pro usnadnění sledování infrastruktury zemního plynu, průzkumu topografie a sledování “bezpečnosti veřejných institucí”.

Zdroj: dronelife.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse