Kvadrokoptéry předvádí akrobacii

| Petr Minařík

Když přivážete lanem kvadrokoptéru k tyči, může se zdát, že zmizí celá podstata vlastnění kvadrokoptéry, protože vám díky lanu nemůže nikam uletět. V podstatě může jenom kroužit kolem tyče. Zní to nudně že? Inu, zas taková nuda to není…

Kvadrokoptéry přivázané lanem k tyči ve speciálním prostoru zvaném Flying Machine Arena | Zdroj: video

Kvadrokoptéry přivázané lanem k tyči ve speciálním prostoru zvaném Flying Machine Arena | Zdroj: video

Tyto kvadrokoptéry se prohání rychlostí 50 km/h, zatímco létají v kruhu o poloměru 1,7 metru. To je pořádná rychlost! Provaz působí dostředivou silou o velikosti větší než 13G, aby udržel kvadrokoptéry v kruhu. Navzdory rychlosti to vypadá, že není problém dělat s kvadrokoptérami akrobacii.

Efektivní využití testů

Z výzkumného pohledu je tento druh pokusů jediným způsobem, jak letět s kvadrokoptérou opravdu rychle, nebo ji podrobit gravitaci v omezeném, kontrolovaném prostoru. Možnost něco takového provádět pomáhá lidem z ETH Curych sledovat, jak se kvadrokoptéry vypořádají s velmi vysokými rychlostmi, jak velká je otázka tahu, jakou efektivitu mají různé druhy vrtulí a podobné věci. Také jim umožňuje cvičit řízené manévrování při vysokých rychlostech, včetně nouzového brždění, které je demonstrované ve videu.

Všechny tyto pokusy se provádí ve Flying Machine Arena v Curychu. Kvadrokoptéry byly při testech velmi pečlivě sledovány velmi drahým systémem zachycování pohybu. Každopádně výzkumníci (vedeni Maximilianem Schulzem a profesorem Raffaellem D’Andrea) se vyjádřili, že je možné tyč zcela oddělat a nechat kvadrokoptéry navzájem propojené. Ty by se pak navzájem vyrovnávaly při letu okolo nějakého bodu, čehož by se dalo dobře využít při představeních obohacených o světelné a zvukové efekty.

Co nás čeká?

Na Mezinárodní konferenci inteligentních robotů a systémů 2015 (IROS 2015) bude představen „Vysokorychlostní, stabilní let kvadrokoptéry v omezeném prostoru s využitím provazu“. Ten budou mít na starost Maximilian Schulz, Federico Augugliaro, Robin Ritz a Raffaello D’Andrea.

 

 

Zdroj: spectrum.ieee.org

Komentáře (0)Vstup do diskuse