Loon Copter: Dron, který umí létat i plavat zároveň, vyhrál 1 milion dolarů

| Petr Minařík

Kvadrokoptéra Loon Copter je dron, který umí létat jako všechny ostatní, co jej však činí odlišným je to, že dokáže i plavat. Podobný dron jsme zde již jednou představovali, tenkrát se však jednalo o dron z Rutgers University.

Kvadrokoptéra Loon Copter pod vodou | Zdroj: video

Kvadrokoptéra Loon Copter pod vodou | Zdroj: video

Dron Loon Copter to dotáhl až k výhře v soutěži “Drones for Good” (Drony pro dobro), kterou každoročně pořádají Spojené arabské emiráty. V minulém roce se stal vítězem dron GimBall od švýcarské společnosti Flyability.

O dronu Loon Copter

Autorem projektu Loon Copter je Oakland University, přesněji řečeno oddělení výzkumu vestavných systémů. Kvadrokoptéra Loon Copter se ovládá podobně jako ostatní drony. Jakmile však přistane do vody, vztlaková komora zajistí, že se dron nepotopí. Tuto komoru lze zaplnit vodou a dron se ponoří, následně se nakloní o 90 stupňů a využije své rotory k pohybu.

Aby se dron opět vynořil, stačí vodu vypustit ze vztlakové komory. S dronem je poté možné z vodní hladiny opět vzlétnout.

Vůbec první prototyp tohoto dronu byl testován již na začátku roku 2015. Od té doby však autoři ušli kus cesty a vznikl plně funkční dron, který lze využít například při průzkumných, pátracích nebo záchranných misích. Mezi hlavní výhody patří rychlost a všestrannost.

Podle autorů je však stále co zlepšovat. Mezi hlavní priority patří zvětšení dosahu pod vodou, podvodní navigace a přepracování designu pro lepší pohybu ve vodě.

 

 

Zdroj: looncopter.com

Komentáře (0)Vstup do diskuse