Nahradí drony pracovníky ropných stanic?

| Petr Minařík

Inspekce ropných plošin je nebezpečný byznys. Pracovníci při inspekcích visí na laně, pokud je třeba, tak i při vichřici, aby ručně zkoumali opotřebení nosníků. Posouzení zahrnují také gigantické komíny – zvané spalovací komíny – které chrlí oheň během přerušení provozu, což stojí obrovské peníze.

Pracovník firmy Sky Futures s inspekčním dronem | Zdroj: video

Pracovník firmy Sky Futures s inspekčním dronem | Zdroj: video

Drony – lepší řešení

Stále se rozšiřující průmysl však vyměnil lidi za malé drony vybavené kamerami s vysokým rozlišením a termálními kamerami. Drony šetří čas, náklady a zvyšují bezpečnost.

“Jsou to obrovské kovové konstrukce ve velkém rybníku mořské vody. Hodně tedy trpí korozí, obzvláště v Severním moři, kde byly ropné plošiny navrženy na 20 let provozu, avšak jsou zde již 40 let. Neustálé se na nich vyskytují nějaké trhliny a fyzické poškození z mořských vln. Je tedy potřeba, aby byly zrekonstruovány a opraveny,” říká Chris Blackford, provozní ředitel firmy Sky Futures.

Sky Futures

Sky Futures je společnost specializující se na inspekce v průmyslu ropy a zemního plynu. Mezi klienty Sky Futures patří například BP, Shell, Apache, BG Group a Statoil. Je to jedna z hrstky dalších společností – Cyberhawk, PrecisionHawk a SenseFly – které se zabývají podobnými využitími.

“Rozhodli jsme se soustředit na ropu a zemní plyn, protože bariéry pro vstup do této oblasti jsou velmi vysoké, avšak existují zde opravdové problémy, které je potřeba vyřešit. Ekonomika bude lepší navzdory velmi nízké ceně ropy,” říká Blackford.

 

 

I když vůbec první inspekce dronem proběhla již před pěti lety, poptávky po službách firem Sky Futures a Cyberhawk se v posledním roce více než zdvojnásobily.

Ze začátku roku 2015 Federální letecká správa konečně uvolnila svůj postoj pro létání s drony v Americkém leteckém prostoru. To umožnilo společnostem jako Sky Futures přístup k největšímu trhu na volném moři. “Budeme pokračovat ve zdvojnásobování (možná i ztrojnásobování) našich zisků v průběhu následujících třech až pěti let,” říká  Blackford.

 

 

Data z dronů

Inspekce zahrnují vyslání jednoho pilota a jednoho inženýra na ropnou plošinu. Zde poté létají s dronem kolem platformy, vytváří 3D model struktury a mapují jakékoliv anomálie.

“Co zvládneme nasnímat během 5 dnů pomocí dronu, normálně zabralo 8 týdnů,” říká Blackford. “Můžeme dokonce kontrolovat spalovací komíny během produkce, což šetří peníze.” Vyhnutí se přerušení provozu může ušetřit v přepočtu téměř 100 milionů Kč.

Jakmile jsou data nasnímána, jsou analyzována proprietárními algoritmy a prezentována pomocí online portálu, namísto klasické papírové zprávy. Každý kaz je označen červeně, žlutě nebo zeleně podle naléhavosti. Díky laserům, mohou drony společnosti Sky Futures vysledovat praskliny a korozi. Následně zmapují, jak se časem rozvinou. Drony však mohou také vyčmuchat úniky plynu.

Cyberhawk

Firma Cyberhawk, založena roku 2008  v Livingstonu (Skotsko), nabízí ropným společnostem podobné služby jako Sky Futures. Mimo to však provádí také inspekce větrných elektráren, komunikačních věží, potrubí, železnic a mostů.

 

 

Obchodní ředitel společnosti, Phil Buchan, říká, že se jeho zákazníci nestarají o drony, pouze o data: “Zajímají se především o informace, které jim poskytneme, a o následná rozhodnutí.”

Blackford souhlasí: “Vidíme sami sebe jako byznys s daty a ne jako byznys s drony.”

PrecisionHawk

Americká společnost PrecisionHawk slouží průmyslu s ropou a zemním plynem především mapováním ledových cest napříč vzdálenou Aljaškou. Když jsme se v minulosti přiblížili k doupěti polárního medvěda na méně než 8 km, znamenalo to, že jsme museli přeplánovat cesty, což stálo miliony dolarů. Drony PrecisionHawk dokáží tato doupata identifikovat předem, díky čemuž se cesty doupatům vyhnou.

Dalším milníkem inspekčních dronů je automatizace jejich letu. “Stále musíme vyslat kromě dronů také inspekčního inženýra a pilota dronu. Naší vizí je kompletní automatizace,” říká Blackford.

Problémem však je, že technologie dronů zatím není dost dobrá.

Jeremy Howitt, který dohlíží na výzkum dronů v Qinetiq, říká: “Jakmile letoun ví, kde se nachází další vozidla a překážky, případně oblasti s hustým provozem, a má schopnost se jim vyhnout, rozšíří se tak jeho možnost dalších mnoha využití.”

Mimo použití dronů v oblasti ropy a zemního plynu existuje dalších mnoho různých využití dronů.

“Využití dronů v oblasti ropy a zemního plynu je velký úspěch, avšak stejná technologie se využívá v mnoha průmyslech – u větrných a solárních farem, dalších rafinériích, u potrubích a další pevné infrastruktury,” říká Simon Menashy, investiční ředitel u firmy MMC Ventures, která investovala téměř 95 milionů Kč do Sky Futures. “Existuje zde mnoho příležitostí,” dodává.

 

 

Zdroj: bloomberg.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV, video z dronu

Komentáře (0)Vstup do diskuse