Phantom 3 Advanced – Test dosahů signálů

| Igor Vlahovič

Dne 16. 1. 2016 jsem provedl odvážný test dosahu řídícího a video signálu u kvadrokoptéry DJI Phantom 3 Advanced. Dále mě zajímala také stabilita obou signálů na větší vzdálenost.

Záběr z testu dosahu signálů | Zdroj: Droncentrum

Záběr z testu dosahu signálů | Zdroj: Droncentrum

Musíme si však uvědomit, že dron by se měl ovládat na přímou viditelnost pilota. Takže reálně lze dron pustit zhruba na 500 m od místa vzletu, aby byl stále vidět pouhým okem.

Výběr místa pro test dosahů signálů Phantom 3 Advanced

Provedení tohoto testu bylo jedinečné a navíc jsem musel vybrat lokalitu, kde nebudu ohrožovat bezpečnost silničního provozu, leteckého provozu, dále nepoletím nad VVN, domy, lidmi apod.

Toto místo se mi nakonec podařilo nalézt. Místo konání testu se stala prostřední věstonická vodní nádrž na Pálavě. Má obrovskou rozlohu, částečně byla zamrzlá a nejsou na ní žádné překážky vyjma nízkých ostrůvků a stromů.

Průběh testu dosahů signálů Phantom 3 Advanced

Po zapsání místa vzletu a kontrole napětí akumulátoru jsem odstartoval z břehu a letěl přímo k zatopenému kostelu. To je vzdálenost více jak 3 km přímou čarou. Po cestě došlo jen ke krátkému poklesu video signálu, ale vše se posléze stabilizovalo.

Celou dobu jela kamera a mezi tím jsem i fotil zajímavá místa. Letěl jsem v maximální výšce cca 90 m. Důležitým faktem při testu bylo stálé míření vysílače na dron a vodorovná poloha antén na vysílači směrem k letícímu dronu. Pokud se s vysílačem změnila pozice, signál ihned poklesl.

Začátek komplikací při testu dosahů Phantom 3 Advanced

Od kostela jsem letěl zpět k souostroví. Zde jsem byl s dronem za keříky a začal vypadávat video signál. Pak jsem přeletěl nad další ostrov, který byl zhruba 2 km od Home Pointu. Zde mi spadl video signál, ale návrat se nezahájil. Měl jsem zhruba 40 % kapacity akumulátoru. Člověk však nesmí začít zmatkovat.

Zkusil jsem restart aplikace — dvakrát se nic nestalo a až potřetí se mi povedlo obnovit video spojení. Aktivoval jsem Home Lock a začal si dron přitahovat k místu vzletu. To už měl akumulátor jen 30 % kapacity. Ale i tento režim se sám vypnul, a tak jsem mohl zpět doletět pomocí FPV dle orientace.

Když byl dron u mě, měl jsem 15 % kapacity a bezpečně přistál. Mohl jsem sice vypnout vysílač a aktivovat GoHome a nebo použít RTH (Return to Home), ale v obou případech se dron vrací pomalejší rychlostí. Pokud jej řídím ručně, letím na plný výkon.

Nalétal jsem nad vodní plochou více jak 6 km. Na průběh testu se podívejte na tomto záznamu:

Komentáře (0)Vstup do diskuse