Příběhy DJI 27. díl - Pohlednice z Černobylu

| Petr Minařík

“Začátkem tohoto roku jsem měl možnost navštívit Černobyl, zatímco jsem pracoval na epizodě “60 Minutes” pro CBS News. Natočil jsem mnoho míst ze vzduchu v této zdevastované oblasti s kvadrokoptérou DJI Phantom 2 s gimbalem HD-3D.

Záběr na kabiny ruského kola, v pozadí výstavba nového sarkofágu pro zakrytí reaktoru č. 4 | Zdroj: video

Záběr na kabiny ruského kola, v pozadí výstavba nového sarkofágu pro zakrytí reaktoru č. 4 | Zdroj: video

Černobyl je jedno z nejnebezpečnějších a nejzajímavějších míst, kde jsem byl. Jaderná katastrofa, která se zde stala v roce 1986 (toho roku jsem se narodil), měla vliv na množství lidí, včetně mé rodiny žijící v Itálii. Přehnaly se přes nás mraky jaderného prachu. Italská policie vyrazila do ulic a začala rozdávat veškerou místní produkci. Moje matka spěchala ven, aby nakoupila co nejvíce konzervovaného mléka, kterým by mě nakrmila.

Nedokáži si představit, jaké to bylo pro ukrajinské obyvatele, kteří bydleli nedaleko elektrárny a museli být evakuováni. 

Během mého pobytu jsem se setkal s mnoha úžasnými lidmi. Jedním z nich byl můj průvodce Yevgen, též známý jako “Stalker”. Strávili jsme spolu týden a prozkoumávali jsme Černobyl a nedaleké opuštěné město Pripjať. Město působí velice klidně, ale i přesto je velice znepokojující. Čas jakoby se zde zastavil. Kolem nás se vznášelo plno vzpomínek na události, které se zde staly.

Byl jsem vybaven kvadrokoptérou Phantom 2, kamerou a dozimetrem. S tímto vybavením jsem pořídil záběry, o které se s vámi nyní podělím.

Danny Cooke”

 

 

V době katastrofy žilo ve “městě duchů” asi 48 tisíc lidí. Jeho budování započalo 4. února 1970. Žili zde především “mladí” pracovníci jaderné elektrárny. Věkový průměr obyvatel nedosahoval ani třiceti let. Celkový počet obětí je velmi diskutabilní. Oficiální zpráva z roku 2005 odhaduje, že se počet obětí pohybuje kolem 4000 z 600 tisíc lidí zasažených havárií.

Zdroj: dji.com

Komentáře (0)Vstup do diskuse