Příběhy DJI 30. díl - Vulkán Kawah Ijen

| Petr Minařík

Společnost DJI nedávno spolupracovala s filmařem a TV osobností Justinem Brattonem, aby zdokumentovala pozoruhodnou cestu do Indonéského vulkánu Kawah Ijen. Obecně je tento vulkán znám také jako největší a nejkyselejší kráterové jezero. Leží ve výšce 2600 m na východním konci ostrova Jáva.

Největší a nejkyselejší jezero světa | Zdroj: dji.com

Největší a nejkyselejší jezero světa | Zdroj: dji.com

Díky využití kvadrokoptéry DJI Phantom 3 Professional mohlo vzniknout kvalitní video bez potřeby velké produkční skupiny. Výprava však také chtěla vidět, jak dron zvládne extrémní podmínky, které ve vulkánu Kawah Ijen panují.

Dlouhá cesta k cíli

Po přistání na Surabyaya, nejblíže položeném letišti k vulkánu, jel tým asi osm hodin do startovní pozice k dvojhodinovému nočnímu výletu, který začal v 1 hodinu ráno, aby se dostal na okraj kráteru. Dalších 45 minut trvalo, dostat se na samotný břeh kráteru.

Pilot kvadrokoptéry DJI Phantom 3 Professional | Zdroj: dji.com

Pilot kvadrokoptéry DJI Phantom 3 Professional | Zdroj: dji.com

Kráter je obklopen toxickým kouřem a sirnými plyny, které vychází ze sirných otvorů. Síra se spaluje při kontaktu se vzduchem, následně pak vytváří ohromující modrou lávu jako řeky jasného světla, které se vynořuje z trhlin při teplotě okolo 600 °C. Takzvané “Elektricky-modré plameny Ijenu” jsou jedním z mála míst na světě, kde je tak rozsáhlý tok síry z vulkánu. Tým byl s kvadrokoptérou Phantom 3 Professional schopen úspěšně létat nad vulkánem a získal několik ohromujících záběrů.

Tvrdé podmínky

Během natáčení byla skupina DJI obklopena vysoce toxickým a hustým mrakem. Korozivní částice se dostaly do vnějšího mechanizmu DJI Phantom 3 Professional. Každopádně Phantom nebyl poškozen i navzdory tomu, že téměř spadl do kráteru. Naštěstí jej jeden z horníku, který doprovázel skupinu, bezpečně chytil před tím, než spadl. Co však bylo důležitější, že SD karta nebyla poškozena.

Člen týmu výpravy DJI | Zdroj: dji.com

Člen týmu výpravy DJI | Zdroj: dji.com

Tým překročil některé sirnaté skalnaté oblasti, kde před vdechováním toxického kouře nepomáhala ani plynová maska. Avšak cesta stála zato, protože se tým dostal na vrchol, kde byl svědky jedné z nejkrásnějších přírodních scenérií. “Vidíte tu překrásně modrou vodu směrem k vám,” říká člen týmu Justin. “Vypadá to jako místo, kde byste se chtěli potápět a šnorchlovat. To by ale byl váš konec. Ta voda je natolik toxická, že by vám rozpustila oblečení a způsobila doživotní dýchací problémy.”

Neuvěřitelné výkony místních horníků

Jedné věci, které si tým všiml, byly i stovky horníků, kteří těžili síru. Extrémně těžké a objemné kusy poté horníci vlastnoručně snášeli z hory. Každý den sbírají hroudy síry, která ztvrdla na okraji toxického jezera. Síra je globálně využívána pro mnoho účelů. Horníci pracují bez většího ochranného vybavení, vyjma vlhkého hadříku, kterým si zakrývají nos a pusu, aby se chránili před toxickým kouřem.

Horníci, kteří těží síru | Zdroj: dji.com

Horníci, kteří těží síru | Zdroj: dji.com

“Začínám pracovat ve 3 ráno, abych natěžil síru, dvakrát denně. Každou cestu nesu asi 70 kg síry,” říká horník, který zde pracuje více než 12 let.

Setkání s vulkanologem

Tým se také setkal s hlavním vulkanologem hory Ijen (Bambang Heri Purwanto), který byl ohromen záběry z kvadrokoptéry DJI Phantom.

Hlavní vulkanolog hory Ijen Bambang Heri Purwanto obdivuje techniku DJI | Zdroj: dji.com

Hlavní vulkanolog hory Ijen, Bambang Heri Purwanto, obdivuje techniku DJI | Zdroj: dji.com

“Využíváme různé nástroje, abychom na hoře Ijen sledovali sopečnou činnost, včetně seismografů, CCTV, EDM a tiltmetry,” řekl. “Dron může být velice užitečný k vizuálnímu monitorování vulkánu, protože na něj můžeme připevnit infračervenou kameru, poslat jej přímo do oblasti a následně přijímat data v reálném čase. Jsem si jist, že vulkanologové po celém světě budou v budoucnu využívat drony pro vizuální monitorování.”

Kvadrokoptéra DJI Phantom 3 Professional nad jezerem | Zdroj: dji.com

Kvadrokoptéra DJI Phantom 3 Professional nad jezerem | Zdroj: dji.com

“Jako filmaři jsme vždy přemýšleli o způsobech, jak získat kreativní záběry. Když používáte normální kameru, která neumí létat, jste limitováni,” řekl Justin. “S Phantomem 3 Professional limitování nejste, můžete letět takřka kamkoliv.”

 

 

Zdroj: dji.com

Komentáře (0)Vstup do diskuse