Srovnání modelů DJI Phantom 1 a Phantom 2

| Igor Vlahovič

Stroj DJI Phantom 1 jsem měl krátce, příliš mnoho jsem s ním neotestoval, ale podchytil jsem alespoň základy letu. Poučil jsem se také z chyb, kterých jsem se dopustil.

Ale díky podpoře modelářské veřejnosti jsem začal velmi brzy používat DJI Phantom 2 včetně dvouosé stabilizace DJI Zenmuse. Na první pohled jsem si samozřejmě polepšil, a to hned z několika důvodů. Ty hlavní rozdíly oproti původnímu modelu DJI Phantom 1 vám nyní zde uvedu. Abyste měli možnost porovnat tyto dva stroje stejné značky.

srovnání phantom 1 a phantom 2

Rozdíl v zavěšení kamery na modelu Phantom 1 (bez stabilizace) a Phantom 2 (se stabilizací) | Zdroj: dji.com

Srovnání modelů DJI Phantom 1 a Phantom 2

Skelet modelů:
Ten je identický. Tedy jeho horní část. Spodní část je u Phantom 2 vyšší, a to s ohledem na bateriový prostor. Podvozek u Phantom 2 je také o něco vyšší, a to z důvodu použití dvouosého gimbalu

Akumulátor:
U DJI Phantom 1 je LiPo akumulátor o počtu tří článků a kapacitě 2200 mAh. Pro malý prostor v modelu nelze použít větší kapacita. V novém Phantom 2 je inteligentní 3S LiPo akumulátor o kapacitě 5200 mAh. Ten vám zajistí více jak 18 minut letu na rozdíl od Phantoma 1, kde se čas pohybuje do 10 minut. Na baterii u Phantoma 2 vidíte i orientačně stav akumulátoru a jeho kapacitu. A to díky jeho diodovému rozhraní. Navíc použití akumulátoru u Phantom 2 je mnohem pohodlnější.

Vrtule:
U Phantoma 1 jsou vrtule kratší a s menší účinností. Phantom 2 má vrtule delší a jejich účinnost je lepší. Je však možné použít vrtule určené pro Phantom 2 i na Phantom 1.

Stabilizace obrazu:
Phantom 1 žádnou stabilizaci nemá. Tedy vaši kameru GoPro HERO 3 umístíte do plastového držáku a tím jste připraveni k natáčení a focení. U Phantom 2 už je možnost připojení víceosé stabilizace, což ve výsledku znamená opravdu stabilní záběry i při letu například za větru. I když s kvadrokoptérou prudce pohybujete, na kvalitu a stabilitu obrazu to nemá vliv.

Letové režimy:
Phantom 1 má pouze jednotku Naza M V2. A v tomto režimu létáte. Phantom 2 má nástavbu Phantom 2, která je i primárně nastavena. Můžete však manuálně přepnout do klasické Naza, kde pak získáte možnost pokročilých letových funkcí, jako jsou Home Lock a Course Lock, a kdykoliv přepínat mezi ATTI GPS/ATTI. Což u režimu Phantom 2 nejde.

FPV (First Person View):
Toto není součástí ani jedné kvadrokoptéry. Musíte si jej v případě zájmu samostatně dokoupit. To však vyžaduje přijímač, vysílač, monitor a případně Mini IOSD pro přenos telemetrie do obrazu. Takže jsem jak s Phantom 1, tak nyní s Phantom 2, létal bez náhledu a veškeré záběry trefoval „naslepo“. Navíc jsem neměl online přehled o stavu baterie, vzdálenosti atd. Proto bylo velmi důležité létat blízko, abych viděl jasně signalizaci stavu baterie pomocí diod na samotném modelu.

Frekvence a použití GoPro APP:
Protože Phantom 2, tak jako Phantom 1, je řízen na frekvenci 2,4 GHz, nelze na Phantom 2 použít GoPro APP pro náhled obrazu. Opět hrozí zarušení přijímače na modelu. Poučen z minula jsem tuto zkušenost předával dalším a sám ji nevyužíval.

Shrnutí srovnání modelů Phantom 1 a Phantom 2

Model Phantom 2 je novější, což je samozřejmě znát na jeho výbavě – zejména na silnější baterii a stabilizaci obrazu. Pokud se ale chcete s modelem Phantom spíše naučit létat, než natáčet perfektní záběry, postačí vám i model Phantom 1.

Kategorie: Testy dronů

Štítky: Dron, dron DJI, DJI Phantom

Komentáře (0)Vstup do diskuse