Test dosahu dronu DJI Phantom FC 40

| Igor Vlahovič

Otestoval jsem dosah řídícího signálu u dronu DJI F302 Phantom FC40 v CE módu. Vysílací výkon je v tomto případě 25 mW. Existuje ještě jeden mód – FCC. Vysílač má větší vysílací výkon. Díky tomu se prodlouží i dosah (viz test dosahu Phantom 2).

Kvadrokoptéra Phantom FC40 | Zdroj: dji.com

Kvadrokoptéra Phantom FC40 | Zdroj: dji.com

Přípravy na test

Před letem jsem musel vybavit dron GPS lokátorem, abych jeho polohu mohl sledovat na telefonu pomocí internetu, a aby se mi zároveň ukázala dosažená vzdálenost. U tohoto dronu totiž není k dispozici telemetrie.

Po zapnutí kvadrokoptéry jsem provedl kalibraci kompasu. To bylo v tomto případě velmi důležité. Nechal jsem také zapsat Home Point (místo návratu).

Jakmile jsem měl vše připraveno, zahájil jsem nahrávání dění na displeji mého mobilního telefonu, abych zaznamenal celé dění při testu.

Let v noci – lepší viditelnost

Letěl jsem večer v lomu Hády. Tuto dobu jsem si vybral záměrně. Dron je vidět na větší vzdálenost a není nutné zde letět vysoko. Stačí odstartovat a ve výšce cca 20 metrů letět směrem nad lom. Prostoru je tu dost.

Jakmile jsem letěl od sebe, pozice dronu se ukazovala na mapě. Díky pozičním světlům jsem viděl, co se děje a jaký stav Phantom ukazuje.

Na větší vzdálenost už hůře poznáte, zda Phantom stojí a ztrácí signál či letí dále. Vzadu bliká pouze jedna stavová dioda.

Při ztrátě signálu se poté dron po cca čtyřech sekundách otočí a zahájí návrat na místo vzletu. Zde je třeba dávat pozor. Navrací se ve stejné výšce. Jedině pokud by byl níže jak 20 m, pak by do této výšky vystoupal.

Trasa letu kvadrokoptéry DJI F302 Phantom FC40 při testu dosahu | Zdroj: droncentrum

Trasa letu kvadrokoptéry DJI F302 Phantom FC40 při testu dosahu | Zdroj: droncentrum

Výsledky testu

Dostal na vzdálenost 550 m od Home Pointu. Pokud by se zvýšil výkon vysílače na FCC mód, pak by se dosah zvýšil na zhruba 800 m až 1 km.

Ten den jsme provedli ještě test kolegovy kvadrokoptéry Phantom 1 F300. Zde jsme se dostali na menší vzdálenost. To však bylo způsobeno vadnou anténou. Dron v tomto případě letí na frekvenci 2,4 GHz. Dosah by se měl pohybovat kolem 1 km ve volném prostoru.

Komentáře (0)Vstup do diskuse