Yuneec oznámil spolupráci s organizací Ocean Alliance

| Petr Minařík

Výrobce dronů Yuneec začal spolupracovat s organizací Ocean Alliance, která se zabývá propagací zdraví oceánů. Organizace bude využívat drony Yuneec Typhoon a Tornado ke sběru dat velryb neinvazivní cestou.

Vědci využívají drony ke sběru hlenu velryb | Zdroj: video

Vědci využívají drony ke sběru hlenu velryb | Zdroj: video

“Jako výrobce dronů jsme nadšeni tím, když vidíme, jak jsou naše drony využívány v podobných technologických řešeních a problémech moderní doby,” řekl Shan Phillips, výkonný ředitel Yuneec USA. “Na spolupráci s Ocean Alliance jsme velmi pyšní. Těšíme se na budoucnost, kde budou drony použity pro dobré účely a budou mít pozitivní dopad na svět, ve kterém žijeme.”

Jak výzkum probíhá?

Během výzkumu je na dron připevněna Petriho miska. Drony následně vletí do oblaku tekutin, které velryby vydechnou, když se pohybují na povrchu oceánu. Jednoduše řečeno, drony sbírají hlen velryb.

“Yuneec nám poskytuje drony k provádění výzkumu mořských savců. Naše očekávání byla více než naplněna,” řekl Iain Kerr, výkonný ředitel Ocean Alliance. “Je to výhra v loterii jak pro jako společnost tak pro zvířata, která studujeme.”

Vzorky sesbírané mohou totiž vědcům říci mnoho o zdraví a kondici velryb. Jelikož jsou drony od Yuneec velmi tiché, umožňují vědcům získávat data bez toho, aniž by si velryby sběru všimly. Tím je eliminován jejich stres. Drony se při těchto misích vznáší několik metrů nad povrchem vody, zatímco pilot je až 1600 m daleko. Zde jsou jasně porušovány regulace, avšak organizace nejspíše vlastní nějaká zvláštní povolení.

Na druhou stranu, většina současných metod fyzického sběru dat zahrnuje pronásledování velryb na motorizovaných člunech a střílení uspávacích šipek. Je tedy logické, že se úrovně stresu velryb zvýší a výsledky nejsou přesné

“Drony jsou navrženy tak, aby se odstranilo riziko zranění způsobené výzkumem pomocí tradičních metod,” dodal Kerr.

Na následujícím vtipně pojatém videu můžete vidět propagační video projektu Snopbot.

 

 

Zdroj: yuneec.com

Kategorie: Aktuality

Štítky: Dron, Drony, UAV, Yuneec

Komentáře (0)Vstup do diskuse