Dokumenty odhalily téměř 700 možných střetů dronů s letadly

| Petr Minařík

Deník Washington Post získal záznamy, ve kterých Federální letecká správa (FAA) popisuje téměř 700 možných střetů mezi drony a letadly v USA během roku 2015. Přes 70 z nich se stalo v období 1.-17. srpna.

Ilustrační foto | Zdroj: pixabay.com

Ilustrační foto | Zdroj: pixabay.com

Vládní úředník anonymně poskytl tyto dokumenty deníku Washington Post, protože nesouhlasí s úrovní utajení FAA. Zpráva totiž konstatuje, že FAA odmítla tyto zprávy zveřejnit.

Počet 700 možných střetů dronů s letadly v tomto roce je 3x vyšší než za celý minulý rok.

Pilotům dronů sice není v USA povoleno létat výše než 150 metrů a mimo vizuální kontakt, ale FAA je k vymáhání porušení těchto regulací bezzubá.

Srážka dronu s letadlem? Možná katastrofa…

I když se zatím žádný střet letadla s dronem nestal, není třeba velké představivosti k tomu, abychom si domysleli potenciální rizika takové události. Vždyť i pták teoreticky může “sestřelit” letadlo, viz Let US Airways 1549, je tedy jasné, že setkání dronu s letadlem může mít podobné následky.

Problémem je, že bezpilotní letouny je téměř nemožné sledovat, nejsou detekovány žádným radarem a mnoho z nich není vybaveno zařízeními pro přenášení jejich polohy. Je tedy skoro nemožné chytit viníky, jelikož piloti většinou ovládají své drony na dálku.

Na systému se již pracuje

Mnoho práce k vývoji praktického systému provádí NASA a další soukromé subjekty jako Verizon a Amazon, ne FAA.

Jednotlivé vrstvy možné vzdušné dopravy bezpilotních letounů - dronů | Zdroj: theverge.com

Jednotlivé vrstvy možné vzdušné dopravy bezpilotních letounů – dronů | Zdroj: theverge.com

Mnoho plánů regulací zaplavuje tzv. “geofencing”. To znamená, že by všechny drony vyžadovaly připojení k internetu a určité oblasti by byly virtuálně oploceny. Drony by také vyžadovaly registraci u ústřední řídící agentury.

Hlavním problémem plánu NASA/Verizonu a Amazonu je ten, že ne všechny drony jsou propojeny s Internetem, takže by staré modely musely být dovybaveny nebo úplně zakázány. Samozřejmě, geofencig by nezajistil, aby se nenašli nějací nepoctiví piloti, kteří by létali s nepřipojenými drony, ale byl by to krok k zavedení pořádku do současné situace.

Zdroj: mashable.com

Kategorie: Články

Štítky: Drony, UAV, Dron, Amazon, NASA

Komentáře (0)Vstup do diskuse