Amazon zveřejnil detaily o doručování pomocí dronů

| Petr Minařík

Jak jistě víte, americký obchodní řetězec Amazon plánuje doručování pomocí dronů. V prosinci minulého roku opět rozvířil diskuzi na toto téma zveřejněnímvidea, ve kterém vystupuje Jeremy Clarkson. Pojďme se ale nyní na plán Amazonu podívat trochu blíže.

Dron Amazon Prime Air při doručování balíku | Zdroj: amazon.com

Dron Amazon Prime Air při doručování balíku | Zdroj: amazon.com

Jak to bude fungovat?

Představte si, že si objednáte zboží na internetu, a vyzvednete si jej do 30 minut u dveří případně na zahradě. No nebyla by to paráda? Lidé v Amazonu si dali ještě jeden cíl, doručování pomocí dronů by mělo být dostupné do 16 km od místa vzletu (tedy skladu).

Drony Amazon Prime Air budou vážit do 25 kg a zvládnou unést až 2,3 kg. A jelikož většina věcí prodávaných na Amazonu váží méně než 2,3 kg, dá se očekávat, že drony budou mít hodně práce.

Další otázkou je, bude tato služba dražší než normální doručování? To zatím bohužel neví ani lidé v Amazonu.

Mnoho lidí se také ptá, zda nebude v oblacích moc hlučno, protože Amazon vyřizuje miliony objednávek týdně. Drony Amazonu by však měly mít zajištěn relativně tichý chod.

Různé druhy dronů

Amazon testuje více druhů dronů pro různá prostředí. Lidé v USA bydlí v horkých, suchých a prašných oblastech, jako je například Phoenix, naopak Orlando se nachází v horách.

Většina zákazníků také žije v různých budovách. Někteří žijí na venkově, další mezi mrakodrapy. Amazon však chce vyhovět všem, a pro tyto účely musí mít i různé druhy dronů, na jejichž vývoji neustále pracuje.

Co se týče často diskutované technologie vyhnutí se překážkám, všechny doručovací drony Amazonu by jí měly disponovat. To znamená, že drony “uvidí” překážky a budou schopny se jim včas vyhnout.

Nový design dronu Amazon Prime Air | Zdroj: amazon.com

Nový design dronu Amazon Prime Air | Zdroj: amazon.com

Kde to vázne?

Pokud chce někdo začít provozovat legální doručování pomocí dronů, musí vyřešit mnoho problémů. Ať už se jedná o technické či právní. Cílem Amazonu je demonstrovat úřadům v USA bezpečnost systému. Následně by měly být vytvořeny takové podmínky, které umožní doručování.

Jak zajistit, aby se drony nestřetávaly s letadly a jinými objekty ve vzdušném prostoru? O systému droní dopravy, který Amazon navrhuje, se dočtete více zde.

I když zatím stále není jisté, kdy se doručování pomocí dronů v USA rozjede, v řádu několika let se máme na co těšit. Pokud totiž americká Federální letecká správa nebude chtít povolit fungující systém v USA, Amazonu nic nebude bránit v tom, zkoušet své štěstí v jiných státech.

Zdroj: yahoo.com

Kategorie: Aktuality

Štítky: UAV, Dron, Amazon, Drony

Komentáře (0)Vstup do diskuse