„Bug dron“ pro rozšiřování užitečného hmyzu

| Petr Minařík

Student Queenslandké univerzity, Michael Godfrey, vyvinul „Bug dron“, který rozšiřuje užitečný hmyz na plodiny. Jeho vynález by mohl farmářům ušetřit mnoho času a peněz.

Dron se zařízením pro rozšiřování užitečných roztočů | Zdroj: Ausveg and Vegetables Australia

Dron se zařízením pro rozšiřování užitečných roztočů | Zdroj: Ausveg and Vegetables Australia

Během letní stáže zkoumal Godfrey, zda mohou být drony využívání pro rozšiřování prospěšných kalifornských roztočů na plodiny napadené sviluškou chmelovou.

Godfrey vysvětlil, že skvrnitý roztoči pojídají chlorofyl v listech, a snižují tak vitalitu a výnosnost plodin.

„Jak plodiny rostou, je velmi složité mezi nimi chodit a rozšiřovat užitečný hmyz,“ řekl. „Dron letící nad plodinami je v tomto ohledu mnohem efektivnější a levnější.“

Pan Godfrey začal se svým projektem v laboratořích Queenslandské univerzity, učil se, jak drony fungují před tím, než strávil čas na „Rugby Farm“ v Austrálii, aby porozuměl potenciálnímu využití dronů.

Inspirace pro stavbu „Bug dronu“

„Pro tento projekt jsem postavil specifický dron, přizpůsobil jsem počet vrtulí, podvozek a velikost motoru tak, aby vyhovovali použití.“

„Můj původní koncept pro „Bug Dron“ byl inspirován rozmetačem semen, nakonec jsem vytvořil zařízení připevněné na dron, které může být využito k šíření hmyzu přímo ze vzduchu.“ Původní design využití kontejneru ve tvaru válce pro držení hmyzu, nebyl praktický, protože nemohl pojmout tolik „predátorských roztočů“, aby byl tento proces efektivní.

„Využil jsem tedy speciální materiál zvaný „corflute“, abych vytvořil dostatečně velký prostor pro hmyz,“ řekl Godfrey. „Rozmetač semen potom funguje jako rozdělovač, jež je napájen malým motorem.“ Zařízení je dálkově řízeno ovládáním ze země.

„Otestovali jsme náš produkt a ukázalo se, že drony mohou být úspěšně využity pro rozšiřování užitečného hmyzu,“ řekl pan Godfrey. „Ještě máme hodně práce, ale nejtěžší část – jak řídit objem vypuštěného hmyzu – je již za námi. Dalším krokem je monitorování plodin a sledování toho, co se stane po nasazení užitečných roztočů.“

Zdroj: phys.org

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony

Komentáře (0)Vstup do diskuse