Phantom 3 Professional 2. díl - Startovní sekvence

| Igor Vlahovič

Po prvním vzletu, kdy jsem klientovi ukázal předstartovní sekvenci, jsme šli na naši oblíbenou louku. Požádal jsem jej, aby mi všechny potřebné úkony před startem. Samozřejmě jsem celý postup pro něj dokumentoval na kameru. Poté jsme mimo kameru vyzkoušeli všechny funkce a možné stavy, které ho mohou při letu s Phantom 3 Professional potkat.

Klient při startu startovní sekvence | Zdroj: droncentrum

Klient při startu startovní sekvence | Zdroj: droncentrum

První zkouška mého klienta

Vzal jsem svoji kameru Sony HDR CX-220 a natočil celou předstartovní proceduru s P3P. Video můžete zhlédnout níže. Pán vše zvládl na výbornou až na 2 maličkosti:

  1. Po startu aplikace musí vždy potvrdit vstup do kamery
  2. Vertikální kalibraci kompasu neprovedl korektně, ale na to byl upozorněn systémem (kdo to však neprovede, pak se nesmí divit, že mu stroj provede například FLY AWAY)

Předstartovní úkony, které klient provedl:

  • zapnul aplikaci DJI GO na telefonu a ta se sama spustila
  • zapnul nejprve vysílač, až potom Phantoma
  • potom vstoupil v aplikaci do prostředí kamery
  • počkal na zápis Home Pointu (ramena zablikala zeleně a zápis byl oznámen i slovně)
  • potom provedl kalibraci kompasu. Poprvé nedodržel úhel při vertikální poloze a ramena začala blikat červeně – musel provést rekalibraci
  • pak již mohl vzlétnout, což provedl bez automatického startu pomocí aplikace

Test funkcí

Poté jsme poprvé trénovali základní letové dovednosti. Nyní budeme trénovat spíše orientaci ve vzduchu. Neb jedinou ulehčující funkcí pro orientaci je COURSE LOCK. Zde nezáleží na směru přídě a vždy je ovládání tak, jakoby by byl dron přídí od vás. Jen letí po přímce a směrem, kde byla namířena příď dronu při zápisu Home Pointu.

Následně jsme otestovali tyto funkce:

  1. Let v P GPS (tedy se stabilizací místa a výšky)
  2. Let v P ATTI (pouze stabilizace výšky)
  3. Course Lock a let s nezměněnou orientací modelu
  4. Go Home, kdy volbou dáte povel a dron se vrátí na místo vzletu. Tato funkce však funguje od 20ti metrů a dále. Pokud je dron do 20 metrů, nevrací se, ale přistane tam, kde se nachází
  5. FAIL SAFE – tedy vypnutí vysílače. Dron vystoupá do předepsané výše, vrátí se na Home Point a přistane. Do vzdálenosti 20 metrů opět jen přistane!
  6. FAIL SAFE i Go Home funguje i při nefunkční aplikaci
  7. Zapsání Home Pointu na jiném místě

Všechny tyto funkce budeme posléze trénovat a opakovat. Je ale také potřeba se naučit létat klidně a hlavně citlivě ovládat kameru. To vše nás čeká a máme na to tři týdny.

Překvapivé výpadky

Co však bylo zajímavé, 2x nás postihla situace, že se aplikace odhlásila od dronu. V tuto chvíli nevidíte obraz, telemetrii a nemůžete nic dělat.

Odhlášení aplikace od dronu | Zdroj: droncentrum

Odhlášení aplikace od dronu | Zdroj: droncentrum

Není však třeba panikařit. Pokud létáte na dohled, normálně dron ovládáte. Na vysílači funguje také volba Go Home nebo i FAIL SAFE (při vypnutí vysílače).

Aby se však obnovilo spojení, je potřeba restart nejlépe celého systému dronu (včetně aplikace).To bych u kvadrokoptéry za zhruba 40000 Kč nečekal.

Ztráta signálu | Zdroj: droncentrum

Ztráta signálu | Zdroj: droncentrum

Video ze zkoušky startovní sekvence.

 

 

V příštím díle budu klienta učit orientaci v letu.

Komentáře (0)Vstup do diskuse