Společnost Duke Energy dostala povolení testovat drony

| Petr Minařík

Federální letecká správa (FAA) udělila povolení společnosti Duke Energy. Ta teď nyní může testovat technologii dronů u parní stanice Marshall v kraji Catawba (Severní Karolína, USA).

Pracovníci společnosti Duke Energy při testování dronu | Zdroj: wsoctv.com

Pracovníci společnosti Duke Energy při testování dronu | Zdroj: wsoctv.com

Firma Duke Energy říká, že by mohla využívat drony k průzkumu elektrického vedení, solárních farem a přehrad. “Průzkum přenosového vedení nebo jen pozorování solárních panelů nám dá výhodu, provádět levnější a rychlejší opravy,” řekl Randy Wheeless z Duke Energy.

Drony mohou prozkoumat všechny panely za méně než 30 minut, načež normálnímu pracovníkovi by tento úkol zabral celý den. V současné době Duke Energy využívá helikoptéry pro létání nad elektrickým vedením, což je velmi drahé řešení. Drony mohou létat níže k zemi a poskytnou záběry ve vysokém rozlišení.

Někteří obyvatelé si však myslí, že to není dobrý nápad:

“Je to způsob, jakým pozorovat vedení za účelem jeho servisu. Pokud je to nutné budiž, doufám, že nám ale drony nebudou narušovat soukromí,” řekla Judy Punch.

“Je to trochu nebezpečná věc vzhledem k všem těm letadlům a všemu ve vzduchu,” tvrdí Claude Bivens.

Výrobce dronů však potvrdil, že používá licencované, komerční piloty. Nasazení dronů je stále jen v testovací fázi, potvrdili vedoucí pracovníci firmy Duke Energy. Chápou také obavy, které mají někteří lidé z narušení soukromí, avšak neměl by to být problém.

“Jsme soustředěni pouze na vlastní zdroje,” řekl Wheeless. “Neobáváme se sousedství, to je totiž od naší elektrárny nebo transformátorů daleko.”

Společnost Duke Energy údajně doufá, že drony začne na ostro nasazovat v následujících několika měsících.

Zdroj: wsoctv.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse