FAA bude testovat technologii pro identifikaci dronů

| Petr Minařík

Federální letecká správa (FAA) ve středu 7.10. oznámila, že bude testovat technologii, která dokáže identifikovat létající dron v okruhu 8 kilometrů od letiště. Technologie by také měla být schopna, vystopovat pilota dronu podle radiových signálů.

Ilustrační foto | Zdroj: pixabay.com

Ilustrační foto | Zdroj: pixabay.com

Technologii bude testovat FAA ve spolupráci se společností CACI International. Náměstek správce FAA Michael Whitaker řekl, že testování by mělo být prováděno bezpečně a bez narušení normálního provozu letiště.

Vzrůstající počet těsných minutí

“Bezpečnost je pro FAA vždy nejvyšší prioritou. V současné době jsme znepokojeni tím, jak se množí případy těsných minutí dronů s letadly,” řekl Whitaker.

Problémem je, že srážka dronu s letadlem, by mohla mít katastrofální následky. FAA dostává od pilotů až 100 hlášení každý měsíc, že viděli dron z kokpitu.

Kapitán Tim Canoll, prezident Air Line Pilots Association, prohlásil, že baterie dronů jsou husté a těžké, takže by mohly snadno poškodit letoun, kdyby se dostaly například do motoru, nebo zasáhly čelní sklo.

“Když se něco podobného stane, bude to významná událost, samozřejmě v negativním slova smyslu,” řekl Canoll.

Regulace FAA sice zakazují létání s drony v okruhu 8 kilometrů, ledaže si pilot dronu vyřídí povolení k letu a upozorní kontrolní věž. Avšak piloti aerolinek hlásili, že viděli drony blízko letiště F. Kennedyho v New Yorku.

Konečná ochrana letišť?

John Mengucci, provozní ředitel a prezident operací USA, řekl v prohlášení, že výzkum dronů se bude zabývat rostoucími výzvami zajištění bezpečnosti, kterým čelí letiště napříč světem.

Tato technologie by měla být způsobem, jak detekovat, identifikovat a vysledovat drony a jejich piloty “za účelem ochrany vzdušného prostoru před neúmyslným nebo nezákonným zneužitím dronů blízko amerických letišť,” řekl Mengucci.

Drony většinou nejsou vybaveny zařízením, které by ostatním letounům signalizovalo jejich pozici. I když by drony mohly být sledovány na radaru, kontroloři letového provozu na radaru většinou malé objekty filtrují, protože se domnívají, že se jedná o ptáky nebo balóny.

“Technologie firmy CACI může být nasazena k ochraně širokých oblastí okolo letišť. Dá se také použít v případě dočasných zákazů okolo míst jako jsou například lesní požáry,” řekl Mengucci. “Systém funguje ve dne i v noci, při jakémkoliv počasí a bez vlivu na ostatní elektroniku nebo komunikační vybavení.”

Zdroj: usatoday.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse