Japonsko testuje komerční doručování dronem

| Petr Minařík

Zhruba před čtrnácti dny jsme psali o tom, že Japonská společnost Rakuten bude využívat drony pro doručování občerstvení golfistům. Nyní se na serveru asahi.com objevila zpráva o testování komerčního doručování dronem stejnou firmou. 

Do testování doručování dronem v Japonsku je kromě firmy Rakuten zapojena také vláda a laboratoř Autonomous Control System Laboratory (ACSL), která drony vyvíjí. První úspěšné doručení v rámci testování proběhlo v pondělí 11. 4. nedaleko Tokia.

Při testu byl dron (hexakoptéra) naložen lahví vína, kterou přepravil ze střechy nákupního centra do nedalekého parku. Test se odehrával ve městě Chiba, zhruba 40 km západně od Tokia. Pro účely testování zde byla dočasně zrušena zakázaná letová zóna.

V dalším testu byl dron naložen léky. Dle dostupných informací přistál dron na střeše výškové budovy. Během obou testů byly drony naprogramovány tak, aby létaly autonomně. Nebyl tedy nutný zásah člověka.

První doručení dronem v Japonsku

Deník JapanTimes uvedl, že tyto testy byly vůbec první, co se doručení v zabydlené oblasti týče. Cílem je, rozjet komerční doručování dronem ve městě Chiba ke konci roku 2019. Vláda zde chce nechat vybudovat přistávací plochy pro drony, kde by přistávaly a vykládaly zboží. Úpravy by se týkaly zejména výškových budov.

Závody o to, kde bude doručování dronem fungovat jako první, jsou v plném proudu. Nedávno startup Flirtey provedl první doručení dronem do obydlené oblasti v USA. Pokořil tak například giganta, jako je společnost Amazon. 

Zdroj: asahi.com

Kategorie: Aktuality

Štítky: Doručení dronem, Japonsko

Komentáře (0)Vstup do diskuse