Záhada kolapsu projektu ZANO odhalena

| Petr Minařík

Určitě si vzpomínáte na nedávný článek, ve kterém jsme psali o tom, že projekt ZANO zkrachoval. Kickstarter si tehdy najal nezávislého novináře Marka Harrise, aby zjistil, proč se projekt, nevydařil i přes dostatek finančních prostředků (bylo vybráno zhruba 86 milionů Kč). Harris před pár dny zveřejnil výsledky své práce. Pojďme se tedy v krátkosti podívat na to, co se pokazilo.

Selfie kvadrokoptéra Zano | Zdroj: flyzano.com

Selfie kvadrokoptéra Zano | Zdroj: flyzano.com

Dalo by se říci, že vývojáři si naložili více, než dokázali sníst. Kvadrokoptéra ZANO měla být plně autonomní, měla natáčet Full HD video a létat až 15 minut, avšak vývojáři neměli dostatečné schopnosti nebo zdroje, aby projekt zrealizovali. A aby toho nebylo málo, společnost Torquing Group, která projekt zaštiťovala, postrádala “sebeuvědomění” do doby, než bylo příliš pozdě a bylo jasné, že projekt nelze zachránit.

Špatné hospodaření s penězi

Podle Harrise se nejednalo o případ, kdy by někdo shrábl peníze a utekl. Vedení projektu údajně utratilo peníze přispěvatelů “příliš bez rozmyslu”, avšak neexistuje důkaz, že by se na projektu někdo obohatil. Zodpovědní lidé jednoduše nevěděli, jak s penězi správně hospodařit.

Co se týče Kickstarteru, ten z případu nevystoupí jen tak jednoduše, jelikož musel zaplatit studii. Harris navrhuje, aby Kickstarter více zdůrazňoval to, že přispívání na projekty není koupě zboží na internetu. Přispěvatelům tedy není garantován žádný produkt, jelikož se ve většině případů jedná o produkty ve vývoji a přispěvatelé vkládají důvěru do vývojářů. Kromě toho by bylo na místě, aby lidé, jež přispěli na úspěšný projekt, podali nějakou zprávu o tom, že veškerá očekávání byla řádně a včas splněna.

Jestli bude brát Kickstarter návrhy Harrise vážně zatím nevíme. Spoluzakladatel Kickstarteru, Yancey Strickler, souhlasí, že se Kickstarter podílí na riziku neúspěšných projektů a je otevřen myšlence, aby na dané projekty někdo dohlížel. Zároveň však zdůrazňuje, že si lidé musí být vědomi rizika při financování projektů a vše je na jejich vlastním zvážení.

Zdroj: endgadget.com

Komentáře (0)Vstup do diskuse