NASA a Velká Británie pracují na systému řízení dopravy dronů
Britská vláda spolupracuje s NASA na vytvoření sledovacího systému pro civilní drony. Potenciální systém by měl přimět piloty dronů zadat jejich údaje do online databáze, která by obsahovala informace o jejich letech do výšky 150 metrů.

Ilustrační foto – Tower Bridge | Zdroj: pixabay.com
Velká Británie chce pomoci při vývoji systému
Lord Ahmad Tariq, tajemník pro dopravu, potvrdil ve Sněmovně lordů, že vláda diskutovala s Americkou vesmírnou agenturou a chce pomoci při testování tohoto systému, na kterém NASA pracuje.
“Vláda je v současné době na počátku diskuzí s NASA o systému řízení dopravypro drony,” řekl.
“Doufáme, že tyto diskuze povedou k možnosti účasti Velké Británie na vývoji tohoto systému a podílení se britského průmyslu na budoucích testech robustnosti této technologie.”
NASA již spolupracuje s americkou vládou a společnostmi jako Google, Amazona telekomunikační společností Verizon na vývoji databáze, která by pilotům dronům umožnila rezervovat si bloky vzdušného prostoru pro let. V Evropě nic takového zatím není.
Spolupráce NASA a VB jako výsledek obav z možné katastrofy
Spolupráce je výsledkem rozšířeného neklidu o možnosti kolizí mezi malými drony a komerčními letouny.
Nová zpráva společnosti Forrester popsala možný dopad neřešení této situace:
“Představte si tisíce dronů řízené stovkami společností, které doručují produkty nebo snímají data ve vysoce zalidněných oblastech jako je New York, Chicago nebo San Francisco.”
“Bez společného souboru technologických protokolů a pravidel ve vzduchu, by mohl zavládnout chaos.”
Je třeba zakročit
Podle Detta O’Cathain, baronky ve Sněmovně Lordů, znepokojení eskalovalo reportem možných střetů, výskytů dronů nad fotbalovými stadiony, v blízkosti jaderných elektráren a Eiffelovy věže.
“Čím více malých dronů léta v nízkých výškách za hranicí přímé viditelnosti pilota, nebo dokonce letí kompletně autonomně, bude potřeba oddělit některé druhy letů k zajištění bezpečnosti komplexních operací, jako například doručování balíků pomocí dronů,” řekla.
Očekává se, že fungující prototyp systému by mohl být hotový někdy v roce 2019.
Ve Velké Británii bylo v roce 2014 uděleno více než 670 povolení pro létání s drony. Evropská komise odhaduje, že v roce 2050 by mohl průmysl s drony generovat až 150 tisíc pracovních míst v EU.
Zdroj: droneblog.com